• Follow us on
  • rss
25 kwietnia 2018

Halo, tu Połczyn XV! Odbiór!

XV edycja Ogólnopolskich Warsztatów Tańca „Na Bosaka” już tuż tuż. Znacie już nasze tegoroczne warsztatowe propozycje, pedagogów. Niektórzy z was doskonale znają sam Połczyn i pamiętają unikatowy klimat tanecznego wydarzenia.

„Na Bosaka” to impreza, która rośnie razem z uczestnikami. Co roku cieszymy się z nowych, młodych adeptów sztuki tańca. Cieszymy się, że nasze warsztaty umożliwiają im spotkania z instruktorami, z których niejeden tworzy taniec współczesny w Polsce od ponad dwóch dekad. Zarazem jednak zapraszamy i pamiętamy o tych, którzy są z nami od lat, zaczynali jako uczestnicy, a teraz mogą współtworzyć „Na Bosaka” jako instruktorzy. Wasze doświadczenie jest dla nas cenne.

Właśnie tę wartość chcemy wyjątkowo podkreślić w tegorocznej edycji OWTW. XV edycja upłynie pod znakiem kontaktu. Rozumiemy go nie tylko jako warsztaty z kontakt improwizacji, choć jak zdążyliście zauważyć, ta forma będzie szeroko dostępna tego lata w Połczynie. Kontakt to dla nas także spotkanie i wymiana. W tym roku szczególnie chcemy uhonorować wasze wieloletnie uczestnictwo w OWTW dając także możliwość współtworzenia i oferowania własnych propozycji. To nie tylko szansa na zaprezentowanie  tego, co was w tańcu kręci najbardziej, to także możliwość uczestnictwa w warsztatach za preferencyjne stawki. Zasada jest prosta – wy dajecie coś od siebie, my odwdzięczamy się obniżając cenę.

Kontaktujemy na płaszczyźnie proponowania i dzielenia się, nie tylko uczestnictwa i odbierania. Selektywny poziom mistrzowski ma umożliwić sformułowanie grupy osób, których spore doświadczenie na polu szeroko rozumianych sztuk performatywnych umożliwi wymianę i rośnięcie wraz z innymi doświadczonymi uczestnikami, wzajemne inspirowanie się, a może nawet nawiązanie dalszej współpracy w ramach rozpoczętej w Połczynie wymiany doświadczeń i umiejętności. Niech kontaktowcy inspirują tancerzy, aktorzy – kontaktowców, pedagodzy – wykonawców itd.

Kontakt to wymiana, dialog, spotkania, współpraca. Marzymy o stworzeniu platformy, która każdemu zaoferuje coś wzbogacającego jego dotychczasową praktykę.

W myśl takiej wymiany otwieramy też nasz program i rozkład zajęć na wydarzenia dodatkowe, które sami możecie współtworzyć. LABoratoria i TEDexy to formy, które zauważyliśmy na innych festiwalach i z radością kopiujemy w Połczynie. To platformy które możecie dowolnie wykorzystać, by podzielić się swoimi dookoła-tanecznymi pasjami, dać się poznać od strony waszych zajawek, a być może pierwszy raz zweryfikować z publicznością/uczestnikami jak bardzo wasza prywatna i może niezwykle specjalistyczna praktyka rezonuje z innymi.

LABoratoria to pomysł jednorazowych zajęć z form dookoła tanecznych. Idea jest prosta. Proponuję godzinna/półtora godzinną eksplorację formy, którą zajmuję się bardziej lub mniej zawodowo lub amatorsko, zapraszam wszystkich chętnych i zainteresowanych i ostatecznie przeprowadzam zajęcia. Niemal jak degustacja – krótkie spotkanie z moją zajawką. Niech do wyjaśnienia posłuży nam konkretny przykład. Mimo, że zawodowo tańczę na scenie lub prowadzę zajęcia taneczne z tańca współczesnego, dla własnej pasji uczestniczę w zajęciach z acroyogi. Mam już w niej niejakie doświadczenie, choć niekoniecznie mogę się nazwać instruktorem. Proponuje zatem spotkania z acroyogą, dzielę się tym, co już potrafię, a kto wie – może nawet spotykam na swoim laboratorium kogoś kto z acroyogą spotkał się na własnej ścieżce i może wymienić się ze mną swoimi umiejętnościami.

Podobnie ma się sprawa z TEDexami. Znane wam z internetów króciutkie wykłady-prezentacje na tematy przeróżne (od mechanizmu postępowania wylewu po prezentacje sprzętu umożliwiającego nurkowanie niepełnosprawnym) to okazje do podzielenia się prywatną wiedzą lub fascynacją ze słuchaczami. Zapraszamy was do prezentowania tego, co was fascynuje w tym roku w Połczynie. Być może badacie różne techniki oddychania według yogicznych praktyk, być może od lat zbieracie informacje na temat wpływu konkretnych potraw na funkcjonowanie półkul mózgowych.  Podzielcie się waszą wiedzą z nami. Fascynujcie innych. Już wiemy, że w tym roku na pewno usłyszymy o apnea i freedivingu… co będzie następne – sami proponujcie!

Zarówno laboratoria, tedtalksy jak i tworzenie grupy mistrzowskiej to nasze działania w stronę demokratyzacji tanecznej społeczności i samych Połczyńskich warsztatów. Kontaktu rozumianego jako współtworzenie, wymianę, ale i poczucie przynależności do większej całości przez mój osobisty wkład. Każdy ma szansę zostać wysłuchany, ma szansę współtworzyć taneczną społeczność warsztatów wnosząc to, co sam kocha najbardziej. Porzućmy model dawca – biorca, raczej odkrywajmy coraz bardziej horyzontalne rozumienie kreowania rzeczywistości. We are the dance! Kontaktujmy, łączmy się!

Jeżeli wciąć macie pytania, chodzi wam po głowie propozycja, ale nie do końca jesteście przekonani czy „pasuje” – piszcie do nas! Odpowiadamy na wszystkie pytania i rozwiewamy wątpliwości. Jesteśmy w kontakcie już od teraz!

Czekamy na was!

Ekipa OWTW

Odbiór!

Scroll to Top

Welcome!

Be aware that all classes are taught in Polish as part of the information on the website. On some of the classes will be present volunteer translators. If you have any questions don’t hesitate to contact us: taniec.pik@gmail.com